انواع تشک

محصولات مرتبط

انواع تشک

از سالیان دور انسان از وسایل مخصوصی برای خوابیدن استفاده می کرده است. همانطور که با گذشت زمان زندگی انسان پیشرفت کرده است این وسایل نیز تخصصی تر و پیشرفته تر شده است تا همه علایق و سلایق را در بر بگیرد و زندگی ما را راحت تر کند.

با نوآوری های اخیر در زمینه تولید کالای خواب، تشک و بالش، زمانی که برای خرید تشک به فروشگاه ها مراجعه می کنید، گزینه های متفاوتی برای انتخاب در اختیار شما قرار داده می شود.

  • تشک مموری فوم
  • تشک های با فنر داخلی
  • تشک های فوم
  • تشک های لاتکس
  • تشک های هیبرید
  • و …

که انتخاب را برای شما مشکل می سازد.

اغلب افراد با تشک های قدیمی فنری آشنا هستند و یا از آنها استفاده کرده اند ولی اکثر مردم آشنایی کمی با فناوری های جدید تولید تشک ها دارند.

در این خوابنامه 5 نوع تشکی که اغلب افراد اطلاع چندانی از آن ها ندارند معرفی می شوند:

تشک مموری فوم

تشک مموری فوم

مموری فوم ها در ابتدا در قرارداد ناسا در سال 1970 برای ارتقاء زیرساخت صندلی و جلوگیری از تخریب و شکستن آن برای خلبانان و مسافران هوائی به کار رفت.

پروژه بسیار موفق بود و مهندسان و طراحان خیلی زود شروع به استفاده از این مواد در تولید گستره وسیعی از محصولات از جمله تشک ها کردند.

در زمان کوتاهی تشک های مموری فوم تبدیل به یکی از پرطرفدارترین طرح ها در بازار شدند.

مموری فوم ها که با نام فوم های الاستیک نیز شناخته می شوند، قابلیت تغییر فرم به شکل بدن فردی که روی تخت دراز کشیده را دارند که برای بهبود مفاصل دردناک و دردهای صبحگاهی ناشی از بد خوابیدن افراد و همچنین افرادی که دچار مشکل بیخوابی هستند، بسیار ایده آل به نظر می رسد.

از آنجا که مموری فوم ها تحت تأثیر دما قرار می گیرند، می توانند در واکنش به دمای بدن افراد منعطف تر شده و متناسب با شکل بدن و وزن فرد شکل می گیرد. در نتیجه تشک های مموری فوم، نسبت به تشک های فنری سنتی، گرم تر هستند.

تولیدکنندگان تشک از فناوری مموری فوم های سلول باز (open- cell)، مموری فوم های دارای ژل تزریق شده (gel-infused)، لایه های فوم با پوشش مشبک و سایر فناوری ها برای بهبود عبور جریان هوا در زمان خوابیدن روی تشک ها را معرفی کردند.

هم چنین مموری فوم ها در مقابل باکتری ها، حشرات تخت، گرد و غبار و بسیاری از انواع آلرژی زا ها مقاوم هستند.


تشک های مموری فوم آکسون عبارتند از : اولترا سنس و میراکل 


تشک فنری

تشک فنری

تشک های دارای فنر داخلی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین طراحی های تشک مدرن هستند.

تولیدکنندگان در ساخت این تشک های مقاوم، از سیستم های نگهدارنده متفاوت فنر مارپیچ «فنرهای متصل» به هم یکپارچه و فنرهای پیچیده شده در پاکت های مجزا «فنرهای منفصل» استفاده می کنند.

سپس با انواع مختلفی از مواد داخل فنرها را می پوشانند، تا خوابی راحت برای شما به ارمفان بیاورند.

با ابزارهای پیشرفته ای همچون فوم ها، فیبرها و لایه های اضافه فنرهای استیل کوچکتر که امروزه در ساخت تشک ها به کار می روند، تشک های فنری محکم تر و راحت تر از هر زمانی هستند.

تشک های دارای فنر داخلی هنوز هم یکی از پرفروش ترین تشک ها در سطح ایران و جهان هستند و مردم تمایل زیادی نسبت به استفاده از آنها دارند.


تشک های طبی فنری آکسون عبارتند از : اپتیموم، اکستریم و سوپر رست


تشک هایبرید

تشک هیبرید

تشک های هایبرید، نقطه اوج تکنولوژی های مرتبط با خواب در چندین دهه هستند.

این تشک ها با ترکیب کردن دو یا چند سیستم نگهدارنده متفاوت (معمولاً مموری فوم ها با سیستم فنر داخلی پیشرفته) تمامی فواید مموری فوم ها را با حفظ ظاهر کلاسیک و حس فنر داخلی تشک ارائه کرده اند.

استفاده از ترکیب تکنولوژی های متفاوت در تشک های هایبرید فواید متفاوتی برای مصرف کنندگان فراهم کرده است.

تکنولوژی فنرهای پاکتی انتقال حرکت ناشی از جابه جایی و چرخیدن روی تشک را کاهش داده و منجر به فراهم آمدن خوابی عمیق تر و راحت تر می گردد.

لایه های مموری فوم، موقعیت و حالت خوابیدن راحت تری را فراهم می کنند که فشار بر نواحی حساس بدن را کاهش داده و هم چنین حرارت بدن را از طریق انتشار حرارت ایجاد شده ناشی از آن، کنترل می کند.

همزمان با بهره بردن از راحتی مموری فوم، سیستم فنر کمک می کند که مردم از استفاده از فنر داخلی تشک های سنتی لذت ببرند.

این قابلیت همچنین ظاهری شبیه به تشک های سنتی را برای تشک های هایبرید فراهم می کند که متضاد با خطوط صاف و سطح پایین تشک های مموری فوم است. همچنین تشک های هایبرید از تشک های مموری فوم ارزان تر هستند و انتخابی اقتصادی تر و بهتر از تشک های مموری فوم به شمار می روند.


تشک های هایبرید آکسون عبارتند از : اولترا سنس و میراکل 


تشک لاتکس

تشک لاتکس

شاید کمی عجیب باشد که تشک های لاتکس اولین تشک هایی بودند که در دهه 1960 به مشتریان معرفی شدند.

اما در طول زمان هزینه بالای تولید آن ها منجر به گران بودن آن ها و غیر قابل تهیه بودن آن ها برای قشر متوسط بود.

اگر از طرفداران لاتکس باشید، شنیدن اینکه پیشرفت در تکنولوژی منجر به کاهش قابل توجه قیمت این تشک ها شده خوشحال خواهید شد.

تشک لاتکس دو قابلیت بزرگ دارد. این تشک ها از با دوام ترین و منعطف ترین تشک ها هستند و کمترین فشار اضافی را بر شانه ها، کمر و مفاصل وارد می کنند.

بنابراین استفاده از این تشک ها به کاهش درد در نقاط حساس و به خصوص کمر درد بسیار کمک می کند.

همچنین تشک های لاتکس توانستند در کاهش حرکات نیز موفق عمل کنند و در تختخواب های دو نفره اگر یکی از افراد در خواب حرکات زیادی داشته باشد، منجر به بیدار شدن شریک خود در تخت خواب نخواهد شد.


تشک های لاتکس آکسون عبارتند از :


تشک فوم

تشک فوم

تشک های فوم در وزن ها و تراکم های متفاوتی از فوم های پلی اورتان منعطف پتروشیمیایی یا فوم های لاستیکی لاتکس ساخته شده و گزینه های متفاوتی را با محدوده قیمتی متفاوت در اختیار مصرف کنندگان قرار داده اند.

این تشک ها به گونه ای طراحی شدند که گوشه های تخت را کاملاً پر می کنند و سطح تشک و راحتی آن از گوشه ای به گوشه دیگر کاملاً به صورت یکنواخت حفظ می شود.

این تشک ها برای افرادی که عادت زیاد جابه جا شدن در هنگام خواب را دارند و در حین خواب مدام موقعیت خود را از گوشه ای به گوشه دیگر تخت تغییر می دهند بسیار مناسب هستند.

مصرف کنندگان در هنگام خرید تشک های فوم می توانند انتخاب های متنوعی از مواد از جمله مموری فوم، فوم ژل، و فوم لاتکس یا فوم جامد را داشته باشند.