خواب نامنظم سم کشنده برای دیابتی ها

محصولات مرتبط

رابطه اختلال خواب و دیابت

خواب دیابتی ها نباید دیر شود
افراد مبتلا به دیابت دچار اختلالات خواب شدیدتری نسبت به سایر افراد هستند، کم خوابی عاملی است که این افراد را در معرض ابتلا به سایر بیماری ها قرار می دهد.

مطالعات اخیر پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه ماهیدول در تایلند نشان داده است احتمال بروز علائم افسردگی در دیابتی هایی که عادت به شب بیداری دارند و نزدیکی های صبح می خوابند، به مراتب بیشتر از سایر دیابتی هایی است که الگوی خواب منظمی دارند. در ادامه این خوابنامه به بررسی جزئیات این تحقیق میپردازیم

طبق گفته محققان خواب نامنظم برای دیابتی ها و شب زنده داری آن ها باعث بروز علائم افسردگی در این افراد می شود.

دیر خوابیدن عامل افسردگی در دیابتی ها

در این پژوهش، 476 داوطلب مبتلا به دیابت در شیکاگو و تایلند مورد بررسی قرار گرفتند. هر داوطلب یک پرسشنامه دریافت کرد که درباره موضوعاتی از قبیل خلق و خو، کیفیت خواب، زمان خوابیدن و بیدار شدن از خواب تنظیم شده بود.

پژوهشگران با توجه به پاسخ های دریافتی از سوی داوطلبان دریافتند احتمال تجربه علائم افسردگی در افرادی که شب ها دیر وقت می خوابیدند، فارغ از این که کجای جهان زندگی می کردند به نسبت افرادی که زودتر می خوابیدند بیشتر بوده است. برای خرید بالش مموری فوم کلیک کنید.

با وجود کشف ارتباط میان دیر خوابیدن و افسردگی در دیابتی ها، پژوهشگران هنوز موفق به اثبات رابطه علت و معلولی این موضوع نشده اند. چنانچه صحت این ارتباط در مطالعات تکمیلی اثبات شود، تشخیص افسردگی در مبتلایان به دیابت امکانپذیرتر خواهد شد.

کنترل دیابت در بیمارانی که دچار افسردگی می شوند، دشوارتر است و به همین دلیل احتمال بروز عوارض ناشی از دیابت نظیر آسیب های سیستم عصبی، کبد، چشم و حتی پاها در این دسته از بیماران بیشتر است.

نتایج پژوهش فوق در نشست سالانه انجمن متخصصان غدد درون ریز در اورلاندو ارائه شد.

برگرفته از بهداشت نیوز